/ juuli 9, 2018/ Inimesed & ühiskond/ 0 kommentaari

Pilt: postimees.ee/4507670/kolm-maakonda-tahavad-tasuta-bussisoitu-vaid-valitutele

1.juulist 2018 keskerakondlase Kadri Simsoni eestvedamisel rakendasid Saaremaa, Viljandimaa, Valgamaa, Võrumaa, Põlvamaa, Järvamaa, Jõgevamaa, Tartumaa, Ida-Virumaa, Hiiumaa ja MTÜ Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus Läänemaal tasuta maakondliku bussisõidu. Sama, vähemalt Kuressaare linnas, kehtib linnaliinil samuti tasuta sõiduõigus kõigile (Saaremaa) kodanikele, kaasa arvatud minule :ok: :megahappy: :dancing: :clapping: .
Mina olen igati selle poolt, et kodanikud (ka need, kes selle poolt ei ole) saaksid sellist võimalust kasutada ilma nutsu välja käimata :ok2: . Esiteks see. Teiseks maksame me kõik, Eesti Vabariigi kodanikud, maksusid, nii käibe- kui tulumaksu ja kõiki muid EV poliitikute (ja Euroopa Liidu) poolt seadus(t)ega (ning ilmselt veel mitte) määratud makse. Seega maksime varem ja maksame tänase päevani bussi (ja teiste ühistranspordi) kasutamise eest ehk uue seaduse järgi dotatsiooni, mida riik bussiettevõttetele või valdadele jagab. Ja seetõttu leian personaalselt enda seisukohast, et tasuta ühistranspordiga ehk praegusel hetkel tasuta bussidega liiklemine on igati õigustatud ja olgem ausad, et kindlasti tore hüve paljudele eestimaalastele, mina nende seas :) . Lisaks võib see aidata kaasa sellele, et isikliku auto asemel kasutatakse bussi, mis omakorda, vähemalt nii arvan, mitte ei tea, vaid arvan mina, aitab hoida loodust: õhusaastet on või vähemalt peaks olema seisma jäetud autode võrra vähem ning mida puhtam õhk, seda parem meile, inimestele, ja loomadele ning kõikidele elusolenditele, isegi taimedele, sest õhk, mida kõik elusolendid Maal sisse hingavad, on puhtuse (väiksema reostuse) tõttu kasulikum meiegi tervisele.
Samuti on nüüd või õigemini peaks olema kadunud ebavõrdsus tasuta sõitu saavate ja mitte saajate vahel, kus varem said prii pääsme bussi pensionärid, toitjakaotuspensionärid ja töövõimetusega inimesed. Muidugi ei kehti see Harjumaal, Pärnumaal, Raplamaal ja Lääne-Virumaal, kus bussisõidu eest peavad endiselt maksma 20-62.aastased kodanikud. Ka noor kuningas, kes nutab…
Ent teisest küljest, jällegi minu isiklikust vaatevinklist, oleks riik võinud selle nutsuga teha midagi kasulikumat, vajalikumat, mõistlikumat, otstarbekamat. Näiteks remontinud teid. Või remontida lasteaedu ja “toota” juurde lasteaiakohti ja mis peamine – töökohti, mida väiksematesse valdadesse, ka Saaremaale, kindlasti vaja oleks. Või tõsta lastega perede (abi)toetusi. Ja veel üks mõte – kehtestada tasuta psühholoogide ja psühhiaatrite teenus. Kavõi esimesed mõned tunnid. Või kanda Haigekassa makstavate hüvitiste alla hüvitise(d), mida nad tänase päeva seisuga kinni kuidagi plekkida ei raatsi :( ;
Ent tasuta bussisõidust niipalju, et kasutasin minagi selle võimaluse esmakordselt kolmapäeval või neljapäeval (täpset päeva ei mäleta :( :blush: ) ära, kui tüdrukule lasteaeda järele läksin. Siiamaani olin teda toonud ja viinud autoga, mõned üksikud korrad ka jala.
Käib see meil siis nii, et ütled juhile, kuhu sõita soovid ja siis väljastatakse nullpilet (sest linnaliini bussidel ei ole valideerimisaparaate), mis sõidu õiguse annab. Ilma piletita sõidu eest võib härra Kontroll-, Kes- Kontrollis-Kontrolli-, Kas-Kontroll-Kontrollis-Kontrolli teha ilusa ümmarguse summa trahvi.
Ja nii tatsasime rahuliku sammuga lasteaiast välja, sest bussini, mis väljust kesklinnast, oli aega pea et pool tundi. Ning nii me rahulikult bussipeatuse poole läksime, tipa-tapa, tipa-tapa (aga ei näinud kudagi (“Kodus ja võõrsil”) Pipat). Mina oma kondimoootori abil ja Kelli enda mootori jõul. Vahepeal uudistas puid ja põõsaid, mõni üksik lill sattus samuti kampa ja isegi üks sipelgas, keda Kelli suure uudishimuga alati kükitades uudistanud on, kutsudes issitki vaatama, et “näe, sipelgas”… Siis hoidsime kõndides käest kinni, sest ületasime autoteed mööda jalakäijate teed :ok2: ;D :P . Ja olimegi bussipeatuses. Nii ootasime mõned minutid, kui Kelli oli rõõmus bussi saabumisest ja läksime sõitma. Ning Ranna poe bussipeatuses maha tulles põikasime läbi poest ja Kelli ostis issi kulul omale küpsist :lohutama: :) :D .

Jagage postitust

Kommenteeri