Kuna TV3 neid filme jälle näitab, leidsin, et ütlen kah sõna sekka. Vähemalt loodetavasti midagi uut lisaks filmi jõllamisele.
Nii siis tuhnisin internetiarhiivides ning noppisin sealt välja huvitavad ja ehk ka osadele veel teadmata faktid.
- Macaulay Culkin sai rolli John Candy filmi “Onu Buck”. “Üksinda kodus” filmi algmõte tekkis stsenarist John Hughes’il just sellest filmist.
- Film teenis avanädalal 1205. kinos 17,081,997.-$ ning püsis esikohal 12 nädalat järjest ning püsis esikümnes 2017.aastani. Film oli 90-ndal suurima käibega film, hoides üle 25.aasta Guinnessi Rekordit.
18 miljonilise eelarvega tootis film tagasi 476 miljonit dollarit. - Film on eriti populaarne Poolas, kus on seda näidatud 90-ndate algusest ning nii tänaseni ajani.
2011.aastal vaatas filmi enam kui 5 miljonit ininmest - Kevini puuonn ei kuulunud maa-ala hulka, mistõttu filmi tarbeks see ehitati ning peale võtteid lammmutati.
- Pariisi stseenid filmiti tegelikult Chicagos O’Hare Rahvusvahelises Lennujaamas. Esimese klassi istekohad ehitati kohaliku keskkooli korvpalliväljakule. Samas koolis filmiti lõik Kevini üleujutatud keldrist, mis tegelikult oli tolle kooli bassein.
- Harry Lyme rollist keeldusid Jon Lovitz ja Robert De Niro, mille lõpuks napsas omale karakteri rolli suurepäraselt sobiv Joe Pesci.
Onu Franki roll oli algselt mõeldud Kelsey Grammer‘le, kuid kuna näitleja polnud tol momendil kättesaadav, sai rolli omale Gerry Bamman. - Joe Pesci (Harry) teadlikult vältis võtetel Macaulay’t, et tuua vaatajateni võimalikult tõetruud situatsioonid, kus Kevin Harry’t päriselt kardab. Sealjuures juhtus võtetel pisike õnnetus, kui Pesci tegelane peale lubadust murda ükshaaval kõik poisi sõrmed seda peaagu tegigi, kui hammustas sõrme, mille tagajärjel on Culkini sõrmel tänaseni hammustushaav.
- Olgem ausad – päriselus ei oleks kumbki bandiit vigastusi tekitanud rünnakud erinevate raskete kukkuvate esemetega või muude inimesele ohtlike vahentidega tekitades üle elanud. Suure tõenäosusega oleks nad paari-kolme esimese raske kukkuva või viskava esemetega ja peapõletamist kriitilises seisundis haiglas või hullema stsenaariumi korral koguni morgis.
Jõuluehted, mille peale Marv (Daniel Stern) paljajalu astub, on valmistatud nn. kommist ning näitlejale olid valmistatud kummijalad, et vältida tõsiseid vigastusi. - Tarantel, kelle Kevin Marvi näo peale asetas, oli tegelikult päris. Seoses Danieli suure hirmuga ämblikute ees oli ta nõus stseeni tegema ainult korra. Mis puudutab kisendamist looma näos olemise hetkel, siis pidi mees karjumist imiteerima, et ämblikkut mitte hirmutada. Heliproduktsioonis lisati karje arvuti abil.
- Gangsterifilm “Inglid patuse hingega”, ilmselt üks kuulsamaid ja naljakamaid momente filmis, on tegelikult väljamõeldis ning skriptitud ja filmitud filmi tarbeks. Selle järg on 2.filmis.
- Naabrimees Marley, keda paljud kartsid kuulujuttude põhjal teda tapjaks tituleerides, polnud algses stsenaariumis. Härrasmees filmi kaasata oli režissöör Chris Columbuse idee, et luua filmis südamlik Kevinile, samas ka vanahärrale perekonnaväärtust õpetav stseen. Samuti lõpuosa, kus Marley taaskohtub oma lapselapsega.
- Kevini leitud fotol Buzzy tüdrukusõbrast on tegelikult ühe meeskonnaliikme poeg.
- Heliloojaks oli algselt režissööri soovil plaanitud Bruce Broughton, kuid teise projekti kõrvalt ajakava tõttu valis Columbus John Williamsi.
- “Kas annate alla või soovite veel?” Tõene või mitte, kuid legendi põhjal mõtles Kevini tegelane ühe tuntuima lause Marvi ja Harryga kahekesi vastamisi olles ise välja.
- 2018.aastal naasis Macaulay Culkin oma suurima telekarakteri positsiooni reklaamides tuntumate filmi klippidega Google Assistanti
- Filmi stsenaariumi esimene mustand valmis John Hughes’il kõigest 9 päevaga. Idee koorus välja perereisist Euroopasse, millest stsenarist tegi märkmeid kõigest, mis reisil olles juhtus ning mida unustada ei taha.
- John Candy, kes oli Culkiniga teinud koostööd “Onu Bucky’s”, ning sai pisikese rolli Kevini tähelennufilmis, improviseeris kõik oma tekstid. Ükski lõikudest, mida televaatajad näevad-kuulevad teleekraanilt, ei olnud skriptitud. Ilmselt kõige tuntum klipp improviseeritud klipp hommikul kl. pool viis on Candy väljamõeldud lõigud, et unustas lapse morgi ning teised bändiliikmed pole võsukesi näinudki
- Stseen, kus Kevin paneb näole eksikombel valet vahendit, on järjekordne saateviga. Originaalis pidi Culkin peale vahendi näole kandmist käed ära võtma ning kriiskama. Poiss seda ei teinud, vaid liigutas käsi põskedele. Ja sealt ikooniline filmi sissejäetud televisioonimoment tekkis.
- Režissöör Chris Columbus on lisaks “Üksinda kodus” kahele esimesele filmile režissöörinud tuntud filme nagu “Mrs. Doubtfire” Robin Williamsiga ning Harry Potteri “Saladuste kamber” ja “Tarkade kivi”.
Need olid nopped 1.filmi kohta erinevatest allikatest, mis minu arvates olid väärt väljatoomist. Kindlasti on aspekte veel, õnnetumaid ja rõõmsamaid, meeldejäävamaid ja olukordadest, mida filmimise ajast ehk mäletada ei sooviks, ent igaüks, kellel huvi, saab soovi korral ise kasutada internetti neid ajaloo arhiivides tuhnimiseks. Mida kõike sealt ei leia? . Nüüd aga, kel huvi ja soov, sättigu end sarnaselt minu lapsega valmis, kellel ilmselt juba esimese poole tunni jooksul tuleb peale igavus, kuna on seda filmi mitmel korral näidatud, et juba kl. 20 vaadata jälle I filmi “Üksinda kodus” seeriast. Mida muidugi mina ei vaata, seda juba 20aastat nähtud
Lõpetuseks 1 armas moment Kevini ema kehastanud Catherine O’Hara ja Macaulay Culkini “kohtumisest”…
… ja intervjuu “Ellen DeGeneres” saates
Ja 1 video, kus Kevini, aga ka teiste tegelaste kuriteoregister saab lõpuks täidetud